Blog Luminator

VJ na koncert. Zabawa może być jeszcze lepsza!

Animacja mapping

VJ na koncert. Zabawa może być jeszcze lepsza!

VJ na koncert może być doskonałym sposobem na urozmaicenie imprezy muzycznej. Sztuka tworzenia wizualizacji staje się praktycznie nieodłącznym elementem występów, funkcjonując jako ich niezwykła oprawa. Współpraca z VJ-em polecana jest zarówno zespołom muzycznym, jak i organizatorom festiwali. Kompleksową ofertę w tym zakresie posiada agencja Luminator.

VJ na koncert, czyli wizualizacja muzyczna

VJ na koncercie tworzy tzw. wizualizacje muzyczne na żywo. Dawniej nazywano w ten sposób ludzi zajmujących się prezentowaniem klipów video w telewizyjnych stajach muzycznych. Określenie to bezpośrednio nawiązuje do profesji DJ-a. VJ manipuluje obrazem tak samo, jak DJ płytami winylowymi. Mimo diametralnych różnic pod względem technik i zastosowanego sprzętu, główna idea pozostaje bardzo podobna. VJ-e koncentrują się przede wszystkim na miksowaniu obrazów pochodzących z różnych źródeł, tworząc w ten sposób niezapomniane projekcje. Inni wykorzystują także dźwięk, kreując kolaże zwane setami audiowizualnymi.

VJ-ing

Wizualizacje muzyczne często kojarzone są z abstrakcyjnymi obrazami generowanymi przez różne programy audio podczas odtwarzania dźwięku. Ich definicja jest jednak znacznie bardziej szeroka i nie ogranicza się do projekcji generowanych automatycznie. Wizualizacja muzyczna jest tak naprawdę sposobem na wzbogacenie muzyki ruchomymi obrazami, a tym samym utworzenie dla niej efektownej oprawy na żywo. Pokazy VJ-ingu mają postać ruchomych obrazów, które stanowią tło dla określonego wydarzenia – np. koncertu, eventu czy przedstawienia. Obecnie VJ-e korzystają z osiągnięć współczesnej techniki komputerowej i nowoczesnego sprzętu, im co pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów.

Dekonstrukcja i rekonstrukcja obrazu

Wizualizacje muzyczne skupiają się na obrazie, jednak nie są filmami. W przeciwieństwie do nich, nie przedstawiają żadnej umownej wizji świata, nie posiadają określonej przestrzeni i pozbawione są typowej dla takich produkcji narracji. Stanowią natomiast przykład dekonstrukcji i rekonstrukcji różnych symboli i znaczeń, nawiązując do określonych kontekstów kulturowych. Opierają się na sekwencjach obrazów, nierzadko zapętlonych i poddanych wielokrotnym obróbkom. Ich pierwotne znaczenie zaciera się z razem każdą kolejną modyfikacją, a widzom prezentowane są z zastosowaniem zupełnie nowych środków wyrazu. VJ tworzy wizualizacje, które odbywają się w czasie rzeczywistym. Oddziałują na ludzkie emocje bezpośrednio, wzbogacając przy tym muzykę o dodatkową wartość.

VJ na koncert od strony technicznej

Vj na koncert potrzebuje odpowiedniego przygotowania. W dużym stopniu zależy ono od zakresu przedsięwzięcia. Wykorzystane materiały trzeba przede wszystkim przystosować do stylu i specyfiki wykonawcy. Dotyczy to zarówno statycznych grafik, jak i wszelkiego rodzaju animacji czy fragmentów filmów. Materiały wykorzystane w wizualizacji muzycznej mogą być przygotowywane indywidualnie lub pochodzić ze specjalnych bibliotek, do których dostęp posiada każdy VJ.

Nietypowe środki wyrazu

Strona techniczna projektu uzależniona jest od wielkości koncertu. Wzbogacenie imprezy wizualizacją wymaga zastosowania odpowiednich projektorów, ekranów i monitorów emisyjnych. W takich warunkach nierzadko zatarciu ulega granica między występem VJ-a, a tzw. video mappingiem. W ramach tworzenia wizualizacji konieczny jest także dobór odpowiedniego oprogramowania oraz umiejętne jego obsłużenie. Główne środki wyrazu stosowane przez VJ-a to różnego rodzaju filtry, które przekształcają obraz. Mogą tworzyć geometryczne deformacje, zmieniać kolor czy poddawać materiał multiplikacjom. W ten sposób powstają interesujące kolaże i kompozycje o zupełnie unikalnym charakterze.

VJ na koncert, czyli oprawa wizualna imprezy

VJ na koncert to stosunkowo nowa usługa. Do niedawna występy muzyczne urozmaicane były jedynie zwykłym oświetleniem scenicznym, podobnie jak występy teatralne, eventy oraz inne wydarzenia klubowe czy plenerowe. Obecnie to właśnie wizualizacje są niezwykle istotnym elementem tego typu przedsięwzięć. Na stałą współpracę z VJ-em decydują się zarówno same zespoły muzyczne, jak i organizatorzy dużych festiwali. Projektowanie efektownej oprawy wizualnej każdego występu to bardzo istotna kwestia, która znacząco podnosi jakość imprezy. Muzyka zyskuje za sprawą wizualizacji nowy wymiar, dostarczając uczestnikom występu nieznanych wcześniej wrażeń.

Live video

VJ-ing wzbogaca koncert muzyczny treścią live video, potęgując w ten sposób przekaz i wzmacniając odbiór u publiczności. Zmiksowany w czasie rzeczywistym obraz podkreśla specyfikę występu, stając się istotnym aspektem artystycznym przedsięwzięcia. Wizualizacja muzyczna może sprawdzić się także jako w pełni samowystarczalny pokaz o charakterze multimedialnym. Miksowanie na żywo pozwala nam na optymalne wpasowanie się w kluczowe momenty wydarzenia, a następnie zaprezentowanie wykreowanych treści na dużym ekranie. Najważniejsze chwile koncertu mogą być rejestrowane kamerami, po czym miksowane ze sobą oraz materiałami uzupełniającymi wydarzenie.

Wizualny performance

VJ-ing to swego rodzaju wizualny performance, który odbywa się w czasie rzeczywistym. Stanowi formę oprawy dla muzyki, będąc istotnym uzupełnieniem dźwiękowych wydobywanych przez głośniki. Muzycy kolaborują z artystami wizualnymi, co nadaje koncertom zupełnie nowe oblicze. Kreacje VJ-a ograniczone są wyłącznie jego wyobraźnią. Podczas tworzenia wizualizacji może korzystać nie tylko z nowoczesnych technologii, ale też różnych oldschoolowych i pozornie archaicznych rozwiązań.

Nasza oferta

VJ na koncert to efektowna forma sztuki wizualnej. Tego rodzaju widowiska przenoszą widzów w świat iluzji. Luminator może się pochwalić kilkunastoletnim doświadczeniem w miksowaniu obrazu. Posiadamy na koncie kilkaset eventów VJ-skich, a nasze w pełni autorskie miksy prezentowane były m.in. w Niemczech, Czechach, Holandii, Rosji, Szwajcarii, Rumunii i we Włoszech. Wizualizacje muzyczne Luminator zawsze przyjmowane są z dużym entuzjazmem oraz aplauzem. Oferujemy także projekcje mappingowe. Miksujemy obraz w czasie rzeczywistym na obiektach do mappingu, takich jak np. budynki, samochody czy produkty. W rezultacie udaje nam się stworzyć wysokiej klasy prezentację, która nawiązuje do powierzchni bryły.

Współpraca z firmą Luminator daje gwarancję wysokiej jakości usług VJ-a. Oferujemy miksowanie materiału video w czasie rzeczywistym oraz długi czas projekcji. Każda minuta koncertu zostanie dokładnie zaplanowana, aby prezentowana na żywo wizualizacja od początku do końca spełniła pokładane w niej nadzieje. Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami do miksowania obrazu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć widzom niezapomnianych emocji. Posiadamy rozbudowane biblioteki, spośród których starannie selekcjonujemy sample. Dobieramy je do charakteru imprezy, stawiając na jak najlepsze odzwierciedlenie jej nastroju w danym miejscu oraz czasie. Zawsze staramy się zmiksować je ze smakiem oraz wyczuciem, co daje pewność utworzenia niezapomnianej oprawy koncertu.