Blog Luminator

Mapping 3D – dowiedz się o nim więcej

Mapping widowisko

Mapping 3D zaskakuje. Osoby, które miały chociaż raz okazję na własnej  skórze przeżyć wrażenia związane z trójwymiarową wizualizacją z pewnością  potwierdzą te słowa.

Wybór takiej konwencji na dowolną okazję to strzał w 10 i powiew  futurystycznej świeżości. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają na  rzucanie zaprojektowanego wcześniej obrazu na dowolną powierzchnię – nawet na taflę wody!

Spis treści 
Co to jest? 
Zalety projekcji 3D 
Co należy zaplanować przed wydarzeniem? 
Co to jest mapping 3D? 

Mapping 3D to nowoczesna projekcja audiowizualna przedstawiająca ruchomy  lub stateczny obraz wyświetlany przez cały system specjalistycznych narzędzi.
Mapowanie projekcji 3D, znane również jako przestrzenna rzeczywistość rozszerzona,  zamienia dowolny wspólny obiekt 3D w interaktywne, wysoce wizualne  „ekrany”.
Pierwsze przykłady zastosowania tej techniki miały swój początek w latach 80. XX wieku w filmowej instalacji artystycznej.
Jednakże z uwagi na ówczesne ograniczenia  techniczne, tło wyświetlania musiało być białe.

Gdzie może się okazać dobrym rozwiązaniem? 

Współczesny mapping bardzo ewoluował i nie trzeba już rozpylać farby na  wszystkie powierzchnie. Nowoczesne projekcje zaskakują i zapierają dech w  piersiach.
To rozwiązanie idealne do dużych imprez, takich jak zawody sportowe, eventy w  teatrze, pokazy mody, ekskluzywne otwarcia butików, salonów  samochodowych i wiele innych.

Mapping 3D można wyświetlać na niemal każdym typie powierzchni, co ułatwia twórcom skupienie się na tym, co chcą projektować, zamiast zastanawiania się  nad rodzajem powierzchni, na której będą rzutować. Dzięki tej elastyczności mapowanie w  trójwymiarze może dostarczyć widzom wysokiej jakości, niezapomnianych  doświadczeń. Taki pokaz wymaga ogromnego przygotowania i zaangażowania ze strony  organizatorów, ale wrażenia nim wywołane zdecydowanie są tego warte. Za  pomocą mapowania projekcji uczestnicy różnych wydarzeń mogą chodzić po zwykłym obiekcie,  czując się jak w zupełnie innym środowisku wykreowanym za pomocą  trójwymiarowej projekcji. Rzutowanie projekcji na nietradycyjną, ale płaską powierzchnię jest możliwe  dzięki gotowym usługom, które oferują wyłącznie specjaliści. Jakie są korzyści  ze skorzystania z takich usług?

Zalety 3D projection mapping

Jedną z głównych zalet 3D projection mappingu jest mobilność tego  rozwiązania. Projekcja nie wymaga uprzednich przygotowań takich jak  rozstawianie ekranów, banerów i innych rekwizytów.
Wszystko, czego potrzeba w tej formie projekcji, to obraz  lub motyw zaprojektowany przy użyciu odpowiedniego oprogramowania,  projektor oraz szeroko pojęta przestrzeń.
Nawet pusty, nieumeblowany, stary magazyn można  przekształcić w błyszczącą salę balową i to za dotknięciem jednego przycisku!  Wszystko czego potrzeba to właściwie zaprojektowany motyw i dobrej jakości projektor.
Jeśli  jednak do określonej projekcji potrzebne będzie tło, można użyć ramek  napinających. Temodułowe systemy składają się z nadrukowanego ekranu,  który jest rozciągnięty w poprzek rozmiaru ramki wyświetlacza. Można je  przycinać zgodnie ze specyfikacją, niezależnie od tego, czy są duże, małe, proste, czy zakrzywione.To pełna  dowolność i brak ograniczeń.

Postaw na kreatywność

Dzięki mappingowi 3D można eksperymentować z wieloma różnymi kolorami,  logotypem firmy, tłem, animacją i dźwiękiem. Ponieważ mapowanie projekcji  opiera się na technologii komputerowej, warto jest postawić na specjalistów z najnowszym  oprogramowaniem i dużym doświadczeniem. Mapowanie daje twórcom  projektu ogromne pole do popisu. Uczestniczenie w takim wydarzeniu to naprawdę czarujące i  niezwykłe doświadczenie, które w znacznym stopniu wspiera działania  marketingowe marki.

Projekcja 3D jest o wiele bardziej interaktywna i pomysłowa od mapowania 2D – chociaż  obie technologie pozwalają zanurzyć publiczność w niesamowitym  doświadczeniu oddziałującym na zmysły i uczynić go bardziej niezapomnianym. Kreatywnie oświetlona może być dowolna przestrzeń – podłoga, elewacja  budynku, scena na koncercie lub innym evencie, ludzie, samochody, ulice –  dosłownie każda możliwa przestrzeń. W tym wypadku określenie „Sky is the limit” jest jak  najbardziej na miejscu. Warto mieć jednak na względzie fakt, że im większa  powierzchnia ma zostać oświetlona, tym więcej projektorów będzie potrzebnych. Specjaliści dobiorą  właściwe rozwiązanie dyktowane indywidualnymi możliwościami przestrzeni.

Co należy zaplanować przed eventem z efektami 3D mapping?

Planując event z efektami 3D mappingu należy przede wszystkim odpowiednio  rozplanować budżet. Jeśli jest on ograniczony, warto skontaktować się z  wykonawcą, zanim zacznie planować się ideę projekcji. Dzięki poznaniu dokładnych potrzeb i  środków finansowych, specjalista będzie w stanie fachowo doradzić, jaki jest  zakres możliwości pod względem rodzajów i skali projekcji, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie najlepszego zwrotu z każdej zainwestowanej złotówki.

Co jeszcze jest istotne? 

Przestrzeń

Im większa przestrzeń, tym więcej projektorów będzie potrzebnych i tym  większy będzie koszt mapowania 3D. Warto skupić się na centralnych punktach wybranego miejsca – tych, które przyciągają wzrok. Dobrze jest wziąć pod uwagę rozmieszczenie  gości – projekcja musi być dla nich widoczna! Najpopularniejszymi  strategicznymi lokalizacjami dla projekcji, są wejście do obiektu, stoły bufetowe, scena (jeśli jest) i wejścia  do łazienki. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia, rodzaju imprezy i  wielkości dysponowanej powierzchni.

Czas i miejsce 

Oczywiście im więcej czasu pozostało do wydarzenia, tym lepiej. Warto jednak  odpowiednio wcześniej skontaktować się z usługodawcą i omówić wszystkie  szczegóły współpracy. Kreatywne zastosowania projekcji, które są niewielkie i dość  proste w wykonaniu, powinny być omówione co najmniej miesiąc przed datą  wydarzania. Realizacja większych projektów będzie wymagała więcej czasu. Projekcja 3D to nowoczesne, multimedialne rozwiązanie, które cieszy się coraz  większą popularnością. Korzystają z niego nie tylko duże firmy, ale również  państwowe instytucje i świat show biznesu. Ciekawa grafika i niebanalny projekt to klucz  do sukcesu i bycia zapamiętanym. Światło, dźwięk i barwy działają na  praktycznie wszystkie zmysły. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest oszczędność miejsca i  przygotowań, a nawet brak wymogów estetycznych w jego zakresie. Nawet  najbrzydsza magazynowa ściana dzięki odpowiednio zaprojektowanie projekcji zyska inny wymiar i nowy  wygląd. W zależności od posiadanego budżetu, można zaplanować własną  projekcję, „szytą na miarę” możliwości przestrzennych i finansowych. Najważniejsze to trafić na  profesjonalistów, którzy sprawią, że nawet najmniejsze wydarzenie wywoła  spektakularny efekt – a o to zazwyczaj chodzi!