Blog Luminator

Augmented reality sposób na wyróżnienie się!

Ar bez markera

Augmented reality. Sposób na wyróżnienie się!

Augmented reality to technologia, która pozwala na zaprezentowanie rzeczy nieistniejących w rzeczywistym świecie. Daje możliwość urozmaicenia i uzupełnienia obrazu o całkowicie unikalną treść rozszerzoną. Mogą to być animacje, zdjęcia, video czy modele 3D. Podczas prezentacji elementy te sprawiają wrażenie spójnych i w pełni kompatybilnych z otaczającym je światem. Luminator jest w stanie dostarczyć aplikacje AR, które zapewniają perfekcyjne złudzenie fizyczności wygenerowanych obiektów.

Czym jest augmented reality znane jako AR

Augmented reality (AR) to inaczej rzeczywistość rozszerzona. Oznacza system, w którym świat rzeczywisty łączy się ze światem wygenerowanym przez komputer. Najczęściej technologia ta wykorzystuje obraz z kamery, na który w czasie rzeczywistym nakładana jest trójwymiarowa grafika. AR pozwala tym samym na obserwowanie prawdziwej rzeczywistości wzbogaconej elementami wytworzonymi cyfrowo. System ten łączy w sobie świat realny i wirtualny. Pozostaje jednocześnie medium w dużym stopniu interaktywnym, który umożliwia użytkownikowi wykonywanie swobodnych ruchów w 3D.

Aplikacje augmented reality

Aplikacje AR opracowywane są w oparciu o nowoczesne metody programowania i współpracują z większością systemów operacyjnych. Powstają głównie na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Mogą jednak posłużyć także jako oprogramowanie dla ekranów stacjonarnych, wykorzystywanych np. na stoiskach podczas eventów branżowych. Jedynym ograniczeniem w kwestii zastosowania aplikacji rozszerzonej rzeczywistości jest kreatywność. Za sprawą interaktywności zapewniają one ogrom przydatnych możliwości i łatwo przyciągają uwagę użytkowników. AR gwarantuje bowiem zupełnie nowe doznania. Technologia ta do niedawna nie była jeszcze powszechnie dostępna, przez co obecnie wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku nie tylko możliwość samodzielnej obsługi aplikacji, ale też czynny udział użytkownika w prezentacji. Wysoka interaktywność pozwala na przekazania informacji w niezwykle ciekawy sposób, który łączy w sobie walory edukacyjne czy reklamowe z doskonałą rozrywką.

Czym jest augmented reality na markerze i bez markera?

Augmented reality korzysta z tzw. markerów, czyli punktów odniesienia dla specjalnie przygotowanej aplikacji AR. Na ich bazie system określa swoje położenie względem rzeczywistego świata. Markery identyfikowane są przez kamerę smartfonu lub innego urządzenia AR. Początkowo posiadały one formę wzorów i symboli, które były łatwe do wykrycia dla urządzenia.

Na markerze i bez markera

Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości są w stanie użyć markera jako punktu zaczepienia dla konkretnej treści. Wystarczy zeskanować urządzeniem wyposażonym w kamerę wybrane miejsce, aby osadzić element AR w realnej przestrzeni. Stworzony w ten sposób marker może mieć postać dedykowanego zdjęcia czy grafiki, które następnie rozpoznawane są przez oprogramowanie. Rozszerzoną treść osadzić można także bezpośrednio poprzez zeskanowanie powierzchni rzeczywistej, np. podłogi, sufitu, ściany czy blatu. Rozwiązanie to zapewnia dostęp do rzeczywistości rozszerzonej nawet bez posiadania markera. Funkcjonalność ta obsługiwana jest jedynie przez najnowsze modele telefonów Appla i część smartfonów z Androidem. Możliwość tę posiadają od niedawna także niektóre aplikacje.

Augmented reality marker tracking. Poznaj zastosowanie technologii

Jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez technologię augmented reality jest marker tracking, pozwalający m.in. na śledzenie twarzy. Opcja ta daje możliwość nakładania na zeskanowany wizerunek dowolnych skinów w czasie rzeczywistym. Face tracking powszechnie wykorzystywany jest w komunikatorach mobilnych oraz serwisach social media. Ciekawą funkcją jest także body tracking, na razie dostępną jedynie na stacjonarne platformy komputerowe. Skanowanie całej sylwetki wymaga zastosowania różnych dodatkowych sensorów, takich jak np. Perception neuron, Rokoko czy Kinect 2. Body tracking daje ogromne możliwości zwłaszcza w dziedzinie gier wideo.

Zastosowanie AR reality

Rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest bardzo powszechnie. Znajduje zastosowanie w medycynie, lotnictwie, motoryzacji i szkolnictwie, a także marketingu. Dane wizualne to nawet 80 proc. wszystkich informacji przyswajanych przez człowieka. Informacje przekazywane w postaci obrazów mają zatem największą szansę na zapamiętanie przez potencjalnego odbiorcę.

AR w marketingu

Wykorzystanie AR w kampaniach marketingowych znacząco podnosi sprzedaż, sprzyja budowaniu wizerunku marki oraz daje możliwość efektownej prezentacji produktów. Skuteczność działań reklamowych z zastosowaniem rozwiązań AR jest tym samym bardzo wysoka. Rozszerzona rzeczywistość to wymarzony środek przekazu treści marketingowych, ponieważ natychmiastowo przyciąga uwagę konsumentów. Aplikacja opracowana specjalnie z myślą o potrzebach marki może przedstawiać jej ofertę bez konieczności prowadzenia kosztownych i skomplikowanych pokazów. AR daje możliwość łatwej prezentacji produktów, a jednocześnie angażuje klientów w kampanię i dostarcza im sporo rozrywki. Oprogramowanie tego typu doskonale sprawdza się na różnego rodzaju targach, gdzie stanowi sposób na wyróżnienie firmowego stoiska pośród konkurencyjnych marek.

Rola edukacyjna AR

Rozszerzona rzeczywistość z powodzeniem stosowana jest także w edukacji. Może funkcjonować jako uzupełnienie dla materiałów doszkalających dla pracowników. Jako przykład posłużyć może aplikacja AR pobierana na smartfon lub tablet, która stanowi uzupełnienie dla konkretnego podręcznika. Użytkownik może używać jej w miejscach wskazanych przez autorów, uzupełniając tym samym nabywaną wiedzą oraz poznając naukowe wyjaśnienia zagadnień w formie animacji. Rozwiązanie to uatrakcyjnia i ułatwia naukę, czyniąc nawet najtrudniejsze tematy łatwiej przyswajalnymi oraz znacznie ciekawszymi.

AR w ofercie firmy Luminator

Pozyskanie aplikacji rzeczywistości rozszerzonej dla swojego biznesu wymaga zamówienia jej u specjalistów. W ten sposób otrzymać można oprogramowanie wykonane profesjonalnie, które spełnia wszystkie potrzeby klienta i użytkowników. Specjaliści w dziedzinie augmented reality są w stanie dostarczyć nowatorskie rozwiązania. Uzyskana w ten sposób aplikacja będzie bez trudu współpracowała z różnego rodzaju urządzeniami i systemami operacyjnymi. Współczesne multimedia pozwalają na znacznie efektywniejsze przekazywanie komunikatów, celów oraz myśli. Podświadoma reakcja na media wizualne sprawia, że ich treść oraz forma pozostają niezwykle ważne. Decydując się na współpracę z firmą Luminator zyskać możesz gwarancję skutecznego i szybkiego przekazu, który na długo pozostanie w pamięci użytkowników. W zależności od potrzeb, może wzbudzić zainteresowanie, zachwyt, śmiech lub wzruszenie. Umiejętne wykorzystanie technologii AR daje ogromne możliwości. Kluczem do sukcesu jest najkorzystniejszy dobór rozwiązań do konkretnych potrzeb. Firma Luminator już od 2008 roku nieustannie ewoluuje, stawiając na nowoczesne rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w dziedzinie technologii augmented reality.